През периода 15 юли-19 юли 2024 г. 80 ученици и 8 ръководители от ОУ „Елин Пелин“ – Бургас посетиха различни природни, исторически културни забележителности по НП „България – образователни маршрути“, модул 1 „Образователни маршрути” по пет тематични направления: история и археология; етнография, фолклор и занаяти; изкуства, архитектура и литература; география и икономика; биология, биоразнообразие и екология.
Целта на програмата е създаване на условия за надграждане на знанията и уменията на учениците, както и възможности за социализация и общуване на учениците и педагогическите специалисти извън училицната и семейната среда с цел получаване на трайно интегрирани знания и умения, които подобряват личностното развитие.
Първа спирка по пътя на учениците бе Етнографската експозиция на историческия музей в град Пазарджик, която е разположена в една от най-богатите къщи на града. В парк „Свобода“ те видяха животните в зоопарка, посмяха се на кривите огледала, разходиха се в сенчестите алеи. Част от образователния маршрут бе и посещението на Плиоценския парк в село Дорково, където учениците успяха да видят останки от праисторически животни, сред които е и огромен мастодонт. Изслушвайки с огромен интерес беседата, се убедиха на живо за реалните размери на праисторическите животни, живели по нашите земи преди хилядолетия.
Следвайки образователните маршрути, лагерниците посетиха историческия музей в гр. Батак и църквата – костница „Света Неделя“, която е един от най-тежките спомени за борбата за освобожение на България. Беседата в историческия музей в град Батак предизвика интереса им към историята и географията на региона, към регионалната флора и фауна на местността. Децата се потопиха в духа на възрожденските къщи и училища, а по време на разходката из кълдъръмените улички на града се насладиха на красивата му архитектура.
Следваща спирка на учениците бе организираният поход до местността Юндола. От изнесената беседа на място се научиха да разпознават основни видове иглолистни дървета, храсти и други характерни за местната растителност видове. Беше демонстрирано как се определя възрастта на дърво и кои са животните и растенията, застрашени от изчезване. Разходката продължи с различни игри на открито.
В историческия музей – Велинград учениците се докоснаха до градската мода от Възраждането и се запознаха от къде идва неговото име. Научиха историята на патрона на града – Вела Пеева, и видяха нейното лобно място. Посетиха и езерото Клептуза – най-големия карстов извор в България, където се разходиха из красивия парк, отпиха от минералната вода и се повозиха на водни колела.
В Пазарджик за нашите ученици бяха отворени вратите и на храм „Успение на Пресвета Богородица“, където децата научиха историята на нейното построяване по време на османското владичество по нашите земи и борбата на българите да съхранят своята вяра.
Целта на програмата „България – образователни маршрути“ е учениците да придобият знания чрез преживяване извън училището в реална среда.